Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24BBAPM5831K1ZO
Call 07942546250 76% Response Rate
Send Enquiry
Garmate’s Industrial Fabrics
Industrial fabricsare those fabrics which are used by non-apparel industry professionals for challenging and high-performance applications. Industrial fabrics are used in an extensive range of automotive, printing, belting, filtering and processing applications. Both synthetic and natural materials are used in the manufacture of industrial fabrics.
At GARMATE we do provide customized solution for industrial fabrics for your domestic and export purposes.
Majorly we are making 20s Drill, 16s Drill, 14pc Drill and many more as per requirements of our customers.
Minimum Order Quantity: 1200 Meter
| Brand | Garmate |
| Fabric | 100% Cotton |
| Color | White |
| Weight | 270 To 280 GSM |
| Design/Pattern | Drill |
| Width | 58" |
| Packaging Type | Bale/Roll |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1200 Meter
| Brand | Garmate |
| Fabric | PC Blended Fabric |
| Color | White |
| Weight | 200 To 205 GSM |
| Design/Pattern | Drill |
| Width | 58" |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1200 Meter
| Brand | Garmate |
| Fabric | 100% Cotton |
| Color | Mix |
| Weight | 195 To 220 GSM |
| Design/Pattern | Drill |
| Width | 58" |
| Packaging Type | Bale/Roll |
| Country of Origin | Made in India |
Garmate’s Drill Fabrics
20 x 20 Drill - 195 to 220 GSM
At GARMATE we do provide the customised solution for printed and dyed fabrics as per our buyers need.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1200 Meter
| Brand | Garmate |
| Fabric | 100% Cotton |
| Color | Black |
| Weight | 140 To 150 GSM |
| Design/Pattern | Drill |
| Width | 58" |
| Packaging Type | Bale/Roll |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details