Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24BBAPM5831K1ZO
Call 07942546250 76% Response Rate
Send Enquiry
Garmate’s Suiting Fabrics
Suitings isfabricof a suitable quality for making suits, trousers, jackets, and skirts. In other words, suitings arefabricsused to make suits. In clothing, asuitis a set of garments made from the samecloth, usually consisting of at least a jacket and trousers.
We do manufactures wide varities of Suiting fabrics meant for domestic and export purposes.
We do manufacture lycra, non lycra, 30 twill, RFD and many more fabrics as per the requirements of the buyers.
Minimum Order Quantity: 1200 Meter
| Color | White |
| Design/Pattern | Plain |
| Brand | Garmate |
| Fabric | 100% Cotton |
| Width | 58-60" |
| Weight | 155 To 160 GSM |
| Country of Origin | Made in India |
| Weave | Twill |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1200 Meter
| Color | Mix |
| Brand | Garmate |
| Fabric | 100% Cotton |
| Design/Pattern | Plain |
| GSM | 130 to 135 GSM |
| Weight | 130 To 135 GSM |
| Country of Origin | Made in India |
| Weave | Twill |
| Width | 58" |
| Packaging Type | Roll/Bale |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1200 Meter
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | 170 To 175 GSM |
| Weave | Satin |
| Brand | Garmate |
| Width | 58" |
| Fabric | 100% Cotton |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1200 Meter
| Color | Mix |
| Brand | Garmate |
| Fabric | 100% Cotton |
| Design/Pattern | Plain |
| GSM | 180 To 185 GSM |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 58" |
| Weave | Twill |
Additional Information:
View Complete details