Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24BBAPM5831K1ZO
Call 07942546250 76% Response Rate
Send Enquiry
Garmate’s Shirting Fabrics
Shirting Fabricis a broad term used to refer to a variety offabrics, where thefabricis generally tightly woven and less sheer, making them an idealshirtweight.Shirting fabrictends to have a high thread count.
At GARMATE we do provide customized solution for any kind of shirting fabrics. However we are regularly making 40pc and 45pc shirting fabrics.
Minimum Order Quantity: 1200 Meter
| Pattern | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | 110 To 115 GSM |
| Fabrics | 100% Cotton |
| Width | 58" |
| Brand | Garmate |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1200 Meter
| Brand | Garmate |
| Fabric | PC Blended |
| Color | Mix |
| Occasion | Formal |
| Usage/Application | Shirts |
| GSM | 115 To 120 GSM |
| Packaging Type | Roll/Bale |
| Design/Pattern | Plain |
| Width | 58" |
| Weight | 115 To 120 GSM |
| Country of Origin | Made in India |
| Weave | Poplin |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1200 Meter
| Brand | Garmate |
| Color | Mix |
| GSM | 98 To 102 GSM |
| Width | 58" |
| Weight | 98 To 102 GSM |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1200 Meter
| Brand | Garmate |
| Fabric | PC Blended |
| Color | White |
| Usage/Application | Shirts |
| GSM | 120 To 125 GSM |
| Packaging Type | Roll/Bale |
| Design/Pattern | Pain |
Additional Information:
View Complete details