Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24BBAPM5831K1ZO
Call 07942546250 76% Response Rate
Send Enquiry
Garmate’s Sheeting and Canvas Fabrics
Sheeting fabricis a durable, machine-washable and dryablefabricthat comes in large and small widths for supply industry like Hospitals, Railways and in other projects.
Canvasis an extremely heavy-duty plain-wovenfabricused for making sails, tents, marquees, backpacks, and other items for which sturdiness is required. It is also popularly used by artists as a painting surface, typically stretched across a wooden frame.
At GARMATE we do provide customized solution for any kind of sheeting fabric or canvas fabrics.
Features
· We do manufactures wide verities of sheeting and canvas fabric meant for domestic and export purposes.
· We do manufacture special VAT dyed fabrics for hospital supplies.
· We do makes 20s and 16s sheeting, 10x6 canvas, 16x8 canvas and many more.
· We also make canvas from 8oz to 24oz as per the buyers requirements.
Minimum Order Quantity: 1200 Meter
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | 205-210 GSM |
| Weave | Duck |
| Brand | Garmate |
| Width | 58" |
| Fabric | 100% Cotton |
Garmate’s Sheeting and Canvas Fabrics
16x8 Canvas - Duck Fabric
205 to 210 GSM
At GARMATE we do provide the customised solution for printed and dyed canvas fabrics as per our buyers need.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1200 Meter
| GSM | 170 to 180 |
| Width | 58" |
| Design/Pattern | Plain |
| Fabric | 100% Cotton |
| Color | VAT Colors |
| Brand | Garmate |
| Type | Cotton |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1200 Meter
| Product Type | Hospital Bed Linen |
| Design/Pattern | Plain |
| Color | White |
| Fabric Type | Cotton Fabric |
| GSM | 100-150 GSM |
| Brand | Garmate |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1200 Meter
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | 295 To 300 GSM |
| Weave | Duck |
| Brand | Garmate |
| Width | 58" |
| Fabric | 100% Cotton |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1200 Meter
| Brand | Garmate |
| Fabric | 100% Cotton |
| Design/Pattern | Plain |
| GSM | 130 to 140 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1200 Meter
| Color | Black |
| Brand | Garmate |
| Fabric | 100% Cotton |
| Design/Pattern | Plain |
| Size | 58" |
| GSM | 120 to 125 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1200 Meter
| Color | Black |
| Brand | Garmate |
| Fabric | 100% Cotton |
| Design/Pattern | Plain |
| Size | 58" |
| GSM | 112 to 115 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1200 Meter
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | 875 To 880 GSM |
| Weave | Duck |
| Brand | Garmate |
| Width | 58" |
| Fabric | 100% Cotton |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1200 Meter
| Color | VAT Green |
| Size | 58" |
| Material | Cotton |
| Usage/Application | Hospital |
| Brand | Garmate |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1200 Meter
| GSM | 130-140 |
| Fabric | 100% Cotton |
| Width | 58" |
| Brand | Garmate |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details