Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24BBAPM5831K1ZO
Call 07942546250 76% Response Rate
Send Enquiry
Garmate’s Pocketing Fabrics
Pocketing Fabric is a fabric which is being used in sewing pockets. We atGARMATEalways strives to give finest quality with most competitive price.
We are having all varieties of Pocketing Fabrics in 100% cotton and polyester cotton blends. These pocketing fabrics are being used in different types of garments like Jeans, Trouser, School uniforms and all types of bottom wears.
We at GARMATE have adapted an additional control to prevent slippage problems, shrinkage control, color fastness etc.
Features
· All our pocketing variants are AZO dyes only to meet European standards.
· Cost effective
· Available in various count and construction in PC blends.
· Available in Plain, Twill, Herringbone, Drill and many more customized product to meet the Industry standard.
| Fabric | Poly Cotton |
| Usage/Application | Garments |
| Design/Pattern | Plain |
| Brand | Garmate |
| GSM | 100-150 GSM |
| Width | 44-45" |
| Color | White |
View Complete details
| Fabric Type | Cotton |
| Usage/Application | Garments |
| GSM | 50-100 GSM |
| Pattern | Plain |
| Width | 44-45" |
| Wash Care | Machine wash |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1200 Meter
| Fabric | Cotton |
| Usage/Application | Garments |
| Pattern | Printed |
| GSM | 50-100 GSM |
| Brand | Garmate |
| Width | 58" |
| Country of Origin | Made in India |
| Wash Care | Hand Wash |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1200 Meter
| Color | Mix |
| Width | 44-45" |
| GSM | 100-150 |
| Brand | Garmate |
| Fabric | PC Fabric |
| Usage/Application | Garments |
| Roll Length | 100 Meter |
| packaging | Roll/bale |
Additional Information:
View Complete details
| Pattern | Printed |
| Fabric | Pocketing |
| Color | White |
| Usage/Application | Garments |
| GSM | 100-150 |
| Width | 44-45" |
| Brand | Garmate |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1200 Meter
| Material | Cotton Canvas |
| Roll Length | 100 Meter |
| Brand | Garmate |
| Pattern | Printed |
| Wash Care | Hand Wash |
| Width | 58" |
| Country of Origin | Made in India |
Garmate’s Sheeting and Canvas Fabrics
Cotton Canvas - Duck Fabric
At GARMATE we do provide the customised solution for printed and dyed canvas fabrics as per our buyers need.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1200 Meter
| Design/Pattern | Plain |
| Width | 58" |
| GSM | 80 To 110 GSM |
| Brand | Garmate |
| Fabric | PC Blended |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Bale/Roll |
| Weight | 80 To 110 GSM |
| Weave | Plain |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1200 Meter
| GSM | 90 To 100 GSM |
| Brand | Garmate |
| Weight | 90 To 100 GSM |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 58" |
| packaging | Bale/Roll |
| packaging Type | Roll/bale |
| Fabrics | PC Blended |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1200 Meter
| Width | 58" |
| GSM | 120 To 125 GSM |
| Packaging Size | Bale/Roll |
| Brand | Garmate |
| Fabric | PC Blended |
| Weight | 120 TO 125 GSM |
| Fabrics | PC Blended |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1200 Meter
| Width | 58" |
| GSM | 75 To 80 GSM |
| Brand | Garmate |
| Fabric | Raymond Cotton |
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | 75 To 80 GSm |
| Weave | Plain |
Garmate’s Fabrics
MxM Waves75 to 80 GSM
At GARMATE we do provide the customised solution for printed Pocketing fabrics as per our buyers need.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1200 Meter
| Color | MIx |
| Width | 58" |
| GSM | 80 To 85 GSM |
| Brand | Garmate |
| Fabric | Matty |
| Country of Origin | Made in India |
| packaging Type | Roll/Bale |
| Weave | Matty |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1200 Meter
| Width | 58" |
| GSM | 85 To 90 GSM |
| Brand | Garmate |
| Fabric | Matty |
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | 80 To 85 GSM |
| Packing Type | Roll/Bale |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1200 Meter
| Fabric Type | Twill PC |
| Width | 58" |
| Color | Mix |
| GSM | 170 To 180 |
| Brand | Garmate |
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | 170 To 180 GSM |
| Weave | Twill Pc |
| Packaging Type | Roll/ Bale |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1200 Meter
| Pattern Type | Plain |
| Width | 58" |
| GSM | 145 To 150 GSM |
| Packaging Size | Bale/Roll |
| Brand | Garmate |
| Fabric | PC Twill |
| Weave | Twill |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1200 Meter
| Design/Pattern | Plain |
| Fabric Type | Twill PC |
| Width | 58" |
| GSM | 115 To 120 |
| Brand | Garmate |
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | 115 To 120 GSM |
| Packing Type | Roll/Bale |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1200 Meter
| Width | 58" |
| GSM | 85 To 90 GSM |
| Brand | Garmate |
| Fabric | PC Blended |
| Country of Origin | Made in India |
| packaging Type | Bale/Roll |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1200 Meter
| Width | 58" |
| GSM | 85 To 90 GSM |
| Packaging Size | Bale/Roll |
| Brand | Garmate |
| Fabric | PC Blended |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1200 Meter
| Color | MIx |
| Design/Pattern | Plain |
| Width | 58" |
| GSM | 85 To 90 GSM |
| Brand | Garmate |
| Fabric | PC Blended |
| Country of Origin | Made in India |
| Weave | Plain |
| Packing Type | roll/bale |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1200 Meter
| Color | Black |
| Width | 58" |
| GSM | 90 To 95 GSM |
| Brand | Garmate |
| Fabric | PC Blended |
| Country of Origin | Made in India |
| Weave | Plain |
| Packing Type | Roll/Bale |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1200 Meter
| Design/Pattern | Plain |
| Width | 58" |
| GSM | 75 To 80 GSM |
| Brand | Garmate |
| Country of Origin | Made in India |
| Weave | Plain |
| Packing Type | Bale/Roll |
Garmate’s Fabrics
MxM Plain 110075 to 80 GSM
At GARMATE we do provide the customised solution for printed Pocketing fabrics as per our buyers need.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1200 Meter
| Width | 58" |
| GSM | 75 To 80 GSM |
| Brand | Garmate |
| Fabric | Raymond Cotton |
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | 75 To 80 GSM |
| Packing Type | Roll/Bale |
| Weave | Plain |
Garmate’s Fabrics
MxM Squar Dots75 to 80 GSM
At GARMATE we do provide the customised solution for printed Pocketing fabrics as per our buyers need.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1200 Meter
| Width | 58" |
| GSM | 115 To 120 GSM |
| Brand | Garmate |
| Fabric | PC Blended |
| Country of Origin | Made in India |
| Weave | Drill |
| packaging Type | Roll/Bale |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1200 Meter
| Width | 58" |
| GSM | 115 To 120 GSM |
| Brand | Garmate |
| Fabric | PC Blended |
| Country of Origin | Made in India |
| Weave | Drill |
| Packing Type | Roll/Bale |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1200 Meter
| Fabric | PC Blended |
| Width | 58" |
| Design/Pattern | Plain |
| Brand | Garmate |
| GSM | 90-95 GSM |
| Packaging Size | Bale/Roll |
| Usage/Application | Garments |
| Fabric Type | PC Blended |
| Pattern | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1200 Meter
| Width | 58" |
| GSM | 115 To 120 GSM |
| Brand | Garmate |
| Fabric | PC Blended |
| Country of Origin | Made in India |
| Weave | Drill |
| Packing Type | Roll/bale |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1200 Meter
| Width | 58" |
| GSM | 115 To 120 GSM |
| Brand | Garmate |
| Fabric | PC Blended |
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | 115 To 120 GSM |
| Weave | Drill |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1200 Meter
| Width | 58" |
| GSM | 115 To 120 GSM |
| Brand | Garmate |
| Fabric | PC Blended |
| Country of Origin | Made in India |
| Weave | Drill |
| Packing Type | Roll/Bale |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1200 Meter
| Width | 58" |
| GSM | 115 To 120 GSM |
| Brand | Garmate |
| Fabric | PC Blended |
| Country of Origin | Made in India |
| Weave | Drill |
| Packing Type | Roll/Bale |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1200 Meter
| Width | 58" |
| GSM | 115 To 120 GSM |
| Brand | Garmate |
| Fabric | PC Blended |
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | 115 To 120 GSM |
| Weave | Drill |
| Packaging Type | Bale/Roll |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1200 Meter
| GSM | 50-100 |
| Width | Garmate's |
| Design/Pattern | Matty |
| Wash Care | Handwash |
| Pattern | Printed |
| Packaging Type | Bale/Roll |
| Brand | Garmate |
| Fabric | PC Blended |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details